Історія Єпархії

Тернопільсько-Теребовлянська єпархія УПЦ КП утворена згідно з рішенням Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату від 12 березня 2009 року. Відповідно до постанови Синоду до складу УПЦ КП прийняли 33 парафії УАПЦ в Тернопільській області. Для подальшого статусу цих парафій Синод ухвалив постанову про утворення окремої Тернопільсько-Теребовлянської єпархії УПЦ КП. Єпископом Тернопільсько-Теребовлянським Синод призначив, обраного духовенством, протоєрея Петра Кравчука, настоятеля Свято-Воскресенської церкви села Кобиловолоки Теребовлянського району Тернопільської області.

19 березня 2009 року увечері в Золотоверхій Свято-Михайлівській обителі її намісник, преосвященний Димитрій, митрополит Переяслав-Хмельницький з благословення священноархимандрита монастиря Святійшого Патріарха Філарета звершив чин постригу протоієрея Петра Кравчука у монахи. Священноархимандрит Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет нарік протоієрея Петра Кравчука ім’ям Павло на честь Славного і Всехвального Первоверховного Апостола Павла, пам’ять якого святкує Свята Церква 12 липня.

Чин єпископського наречення ієромонаха Павла (Кравчука) був звершений 28 березня у Володимирському кафедральному соборі УПЦ КП.

Архиєрейська хіротонія, яку очолив Патріарх Філарет, відбулася 29 березня.
В хіротонії взяли участь також митрополит Переяслав-Хмельницький Димитрій ., архиєпископ Тернопільський і Кременецький Іов , єпископ Тернопільський і Бучацький Нестор , єпископ Васильківський Євстратій (Зоря).

«Кожен із нас, архиєреїв, дасть відповідь Господу нашому Ісусу Христу насамперед за свої чернечі обітниці, а вже потім — за єпископське служіння. Тому ми повинні усвідомлювати себе спочатку ченцями, а потім єпископами», — наголосив Предстоятель УПЦ КП у вітальному слові новому єпископу.

Вручаючи єпископу Павлу архипастирський жезл, Патріарх Філарет наголосив, що «архиєреям Київського Патріархату треба бути особливо однодумними і братолюбивими. Адже Київський Патріархат ненависний для тих, хто не хоче бачити в Україні єдину Помісну Православну Церкву, хто свідомо чи несвідомо бореться проти Української держави, за «Єдіную Святую Русь». Вони дбають не про святість і єдність, а про панування над українським народом. Використовуючи святі слова, вони затьмарюють розум багатьох українців, і тим самим уловлюють у диявольські тенета розбрату не тільки православних українців, але і все українське суспільство».